Koniec Nízkym Mzdám
  • OSOBNOSTI O MZDÁCH
  • EKONOMICKÉ ŠTATISTIKY
  • VÝZVA
  • O KAMPANI
  • KONTAKT
  • NA STIAHNUTIE
  • DARUJTE 2 % z daní
    • Návod pre FYZICKÉ OSOBY
    • Návod pre FIRMY
Koniec nízkym mzdám

Stiahni kompletnú brožúrku v pdf

​
Milan Kuruc
V ruke držíte II. a rozšírené vydanie brožúrky „Koniec Nízkym Mzdám!“, ktorá prvýkrát uzrela svetlo sveta v roku 2016. Vtedy som v jej úvodnom slove písal, že potrebujeme na Slovensku konečne raz a navždy rozprúdiť riadnu, živú a neutíchajúcu verejnú diskusiu o mzdách. Lebo o čom sa hovorí, to sa rieši.

Odvtedy sme sa posunuli. Už sa diskutuje. Prestalo byť tabu, že na mzdy ide u nás iba 39 % z vyprodukovaného HDP, kým na západe je to 50 až 60 percent. Jednoducho, firmy u nás platia, v pomere k tomu čo vyprodukujú, zamestnancom málo.

Tému nízkych miezd sme teda do verejného priestoru dostali. Takisto sa nám na podporu tejto diskusie podarilo presadiť aj legislatívnu zmenu o povinnom zverejňovaní miezd v pracovných inzerátoch. Ale čo teraz? Je to všetko?

Nie. Ak nebudeme diskusiu živiť a provokovať naďalej, môže sa stať, že utíchne. Politici si môžu povedať, že to vybavia zvýšenou minimálnou mzdou a príplatkami k výplate za sviatok, noc a víkend.

Také jednoduché to ale nie je. Mzdy sú stále nízke a naďalej nám rozkladajú celú spoločnosť. Mladí ľudia opúšťajú svoje rodiny, aby hľadali svoje uplatnenie v zahraničí, staršie ženy opúšťajú svojich rodičov, aby sa namiesto nich starali o starých ľudí v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, firmy nevedia nájsť pracovnú silu, a začínajúci slovenskí podnikatelia nevedia nájsť pre svoje podnikanie kúpyschopný dopyt. Sem tam nám kľakne pošta, alebo v nemocniciach chýbajú sestričky. Mladí ľudia si nechcú zakladať rodiny. Nehovoriac o tom, že nízke mzdy znamenajú nízke dôchodky.

Mzda ako ekonomická kategória bola doteraz úspešne ignorovaná, pretože dôležitejší bol rast HDP, alebo pokles nezamestnanosti. Ukazuje sa ale, že bez armády dobre zarábajúcich zamestnancov sa ocitáme v slepej uličke.

Ľudia sa obávajú budúcnosti, zadlžujú sa, nie sú schopní šetriť a plánovať budúcnosť. Materiálne ale i psychicky obmedzujúca zlá finančná situácia im nedovoľuje spoločensky sa angažovať.
​
Podnikateľské prostredie a korupcia boli doteraz pekné témy. Na rade je ale téma, o ktorej sa doteraz ani nevedelo, že vôbec existuje, lebo zamestnanci všetky krivdy iba ticho trpeli. Tomu je koniec. Otvárame novú tému: zamestnanecké prostredie.

Ján Košč
​Ukážte mi miesto s vysokými mzdami a ja vám ukážem rastúcu a prosperujúcu ekonomiku.

Dávať mediálny priestor analytikom, politikom a ekonómom výlučne s neoliberálnym pohľadom na vec vedie našu spoločnosť iba k zachovaniu existujúceho stavu: k trvale podvyživeným mzdám.

Riešiť vieme len tie problémy o ktorých sa hovorí, pretože problémy, ktoré zametieme pod koberec, akoby ani neexistovali. O uplatňovanej politike nízkych miezd sa konečne začalo na Slovensku hovoriť, čo je možné označiť ako značný pokrok. Nedostatočné odmeňovanie pracujúcich je ale len časť problémov, ktoré trápia slovenských zamestnancov.

Pracovné prostredie na Slovensku patrí medzi jedno z najhorších nielen v Európskej únii, ale aj v krajinách OECD. Ak sa pozrieme do rôznych vedeckých výskumov skúmajúcich pracovné prostredie, tak zistíme, že najväčšie problémy nášho pracovného prostredia sú: prekérne formy zamestnávania, zneužívanie agentúrneho zamestnávania, nedodržiavanie pracovno­‑právnych kódexov, tlak na dereguláciu pracovnej legislatívy a slabá vymožiteľnosť práv pracujúcich.

S bossingom sa v práci stretáva viac ako 60 % zamestnancov a na druhú stranu cca 80 % manažérov nemá pri svojej práci problém konať neeticky. Až 47 % slovenských zamestnancov sa stretáva s nerešpektovaním práva na združovanie a založenie odborovej organizácie. Medzi pracujúcimi sa rozprávajú rôzne príbehy o tom, že Inšpektorát práce, ktorý by mal tieto problémy riešiť, je reálne nefunkčný.

Konečne nastal čas, aby sa začalo hovoriť aj o týchto problémoch, pretože len takto prinútime politikov, aby ich začali riešiť. Aby sfunkčnili inšpektorát práce, aby rozbehli pracovné súdy, aby zabezpečili vymožiteľnosť práva. Pretože len kvalitné pracovné prostredie urobí z občanov ekonomicky úspešnej krajiny úspešných a šťastných občanov a len takýto občania môžu tvoriť úspešnú spoločnosť.
​
Úlohou tejto publikácie nie je povedať ako ďalej, jej úlohou je viesť skutočnú, vážnu a konštruktívnu spoločenskú diskusiu na tému mizerných miezd a nekvalitného zamestnaneckého prostredia na Slovensku, ktoré nedokážu zabezpečiť ani primeranú životnú úroveň pre našich občanov, ani dostatočný rozvojový impulz pre našu domácu ekonomiku.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • OSOBNOSTI O MZDÁCH
  • EKONOMICKÉ ŠTATISTIKY
  • VÝZVA
  • O KAMPANI
  • KONTAKT
  • NA STIAHNUTIE
  • DARUJTE 2 % z daní
    • Návod pre FYZICKÉ OSOBY
    • Návod pre FIRMY